Az aktív onkológiai terápiák lezárása nem feltétlenül jelenti az élet közeli végét, ekkor a betegek még nincsenek feltétlenül rossz állapotban. Ezt jelzik egy vastagbélrák többszörös tüdőáttétjeivel kezelt 64 éves asszonynak is a sorai, aki a Rákgyógyítás.hu portálon adott képet helyzetéről.
„Elbocsátottak az onkológiáról: az elmúlt években megkaptam minden kezelést, amit megkaphattam, sikerült is feltartóztatni a rákot, de az utolsó kontrollvizsgálat szerint tovább szaporodtak az áttétes gócok. Úgy magyarázta a főorvos, hogy mostanra ellenállóvá váltak a ráksejtek a kezelésekkel szemben, ezért nincs tovább értelme az infúzióknak. Súlyos panaszom egyelőre nincs, bár az egyik lábam kezd dagadni és jobban fáradok, mint korábban, ami már az előjele lehet a későbbi tüneteknek. De ellátom a háztartást, hétvégenként pedig várom az unokáimat, hogy minél többet lehessünk együtt, amíg lehet, mert ez már igen korlátos idő.”
Amint véget ér az aktív onkológiai kezelés, a beteg jogosult a társadalombiztosító által támogatott hospice ellátásra, azt a kezelőorvos, a háziorvos, a beteg és a hozzátartozó egyaránt kezdeményezheti. Súlyos tévhit, hogy a hospice csak az utolsó napok haldoklásáról szól. A hospice szakemberei nem a halálért, hanem az életért dolgoznak. Sok esetben a betegek és a hozzátartozók azzal halogatják a segítségkérést, hogy „mi még nem tartunk ott”, s emiatt csak akkor kezdenek kapkodni, amikor drámaian romlik a beteg állapota. Pedig a hospice akár egész éven át tud segíteni, a beteg igényeihez igazodó ápolást, fájdalomcsillapítást, testi-lelki támaszt nyújtani. A hospice szolgálattal való kapcsolatfelvétel nem lemondást jelent az életről, hanem az egyik a legfontosabb dolog, amit a beteg önmagáért vagy a hozzátartozó a betegért megtehet.
Mind az onkológiai osztály, mind a háziorvos információt tud nyújtani arról, hogy az adott lakóhelyen milyen hospice szolgálat(ok) érhető(k) el, erről településenkénti bontásban a www.hospice.hu weboldal ellátáskereső menüpontban is felvilágosítás kapható.