Joggal tekinthetnek magukra harcosként a tüdőrákkal élő betegek, hiszen naponta kell megküzdeniük nem csak a betegségükkel, hanem az ahhoz kapcsolódó társadalmi előítéletekkel is. A rák diagnózisa eleve kirekesztő, a tüdődaganaté pedig különösen az. Olyannyira riasztó, hogy legtöbben még a témát is inkább kerülik, ha megtehetik. Ezzel a hallgatással száll szembe a Lélek-zet Egyesület, amikor újraindítja a Harcosok Klubja eseménysorozatot. Az elnevezés és a cél ugyan a régi, ám az alapítás óta eltelt közel két évtizedben sokat változott a tüdőrákkal vívott küzdelem.
A Harcosok Klubja találkozót olyan fórumnak szánják, ahol a betegek és az orvosok tabuk nélküli párbeszéde segítségével jobban megérthetik az érintettek a maguk helyzetét és lehetőségeit. E fórum a betegek, a hozzátartozóik és az érdeklődők számára is nyitott. A szervezők így reményeik szerint hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a tágabb közösség is frissítse a tüdőrákkal kapcsolatos ismereteit, ezáltal módon nagyobb empátiával tekintsen a betegek napi küzdelmeire.
A terápiák közelmúltbeli fejlődése elavulttá tette azt a nézetet tette, miszerint a tüdőrák diagnózisa a halálos ítélettel egyenlő. Ezzel szemben mind gyakrabban találkozhatunk gyógyult, vagy a betegségüket hosszú éveken át sikerrel menedzselő tüdődaganatos betegekkel. A kulcs: az időbeli felismerés és a gyors beavatkozás.
Clik here to view.

Mencser Éva – Fotó: Nagy Attila / Opera
Ugyan a dohányzás továbbra is az első számú kiváltója a tüdőráknak, ám a tüdőrák nemcsak a dohányosokat fenyegeti. A 2025. februári találkozó társházigazdájának, a Lélek-zet Egyesület elnökének az esete is jelzi, hogy ma már mennyire másként kell tekinteni erre a betegségre. Mencser Évánál tíz éve diagnosztizálták a tüdőrákot. Akkor még alig volt ötven éves, egészségesen élt és táplálkozott, nem dohányzott, sportolt is. (Riportunk Mencser Éva tüdőrákból való gyógyulásáról itt olvasható.)
A találkozó másik házigazdája, dr. Bogos Krisztina, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet főigazgatója a kezelőorvos szemszögéből ismeri – sok száz másik mellett – ezt a történetet is. Ő a korai felismerést tartja a sikeres gyógyítás titkának. S ahhoz – ahogy vallja – mindenekelőtt az kell, hogy a szokatlan tünetek okának mindig járjanak utána. Egy tüdődaganat sokáig lehet tünetmentes, de később sem feltétlenül tipikusak a jelzései. Nem csak a véres köpet, a szakadatlan köhögés vagy a nehézlégzés, de akár egy hátfájás, vállfájás, végtagzsibbadás vagy a gyakori felsőlégúti megbetegedések is jelezhetik, hogy indokolt az alaposabb kivizsgálás.
Clik here to view.

Dr. Bogos Krisztina
Bár a tüdő legnagyobb ellensége a dohányzás, számos más, elterjedtebb és nehezebben kivédhető környezeti hatás is növelheti a daganatok kialakulásának kockázatát. Ilyenek például a különféle kül- és beltéri légyszennyezők, mint a szénfűtés, a dízeljárművek, a korábban népszerű szigetelőanyag, az azbeszt vagy a szinte mindenütt előforduló természetes eredetű radioaktív nemesgáz, a radon. Ezek mellett a magasabb életkor önmagában is rizikó. Azaz mindannyiunk környezetében előfordulhatnak olyan tényezők, amelyek észrevétlenül
hozzájárulhatnak a tüdőrák kialakulásához, vagy növelhetik annak kockázatát.
A legjobb esélyt a gyógyulásra ma az időben – s lehetőleg a röntgennél érzékenyebb, alacsony sugárdózisú CT-vel – elvégzett tüdőszűrés adja. Ám még így sem sikerül mindenkit meggyógyítani. Ezekben az esetekben a modern terápiákkal igyekeznek krónikus állapottá szelídíteni a közelmúltig egyértelműen végzetesnek számító kórt. Így a tüdőrákkal – ahogy például a cukorbetegséggel vagy a csontritkulással – még sok évet lehet jó minőségben megélni. Ennek persze feltétele az is, hogy az érintettek – hasonlóan az egyéb krónikus bajokhoz – megtanulják az állapotukat menedzselni, s igazítsák ahhoz az életmódjukat. Ez is része a mindennapi harcuknak, amiben igyekszik segítségükre lenni a Lélek-zet Egyesület. Egy-egy olyan rendezvény, mint a Harcosok Klubja a bátorítás mellett e téren is lehetőséget kínál a tudás- és tapasztalatcserére a betegek és a hozzátartozóik számára.
A 2025. februári találkozót negyedévente követik a továbbiak, aki szeretne bekapcsolódni, a Lélek-zet Egyesület honlapján, illetve Facebook-oldalán talál bővebb információt az eseménysorozatról.